Evgeny Stalev: Biografija, Kreativnost, Karijera, Osobni život

Sadržaj:

Evgeny Stalev je sovjetski i ruski bilijar. Međunarodni majstor sporta osmostruki je svjetski prvak u ruskom bilijaru.

Evgeny Stalev: biografija, kreativnost, karijera, osobni život

Ime Evgenija Evgenijeviča Staleva poznato je ne samo bilijarima. Glasno prezime poznato je i onima koji nikada nisu držali znak u rukama. Svi se slažu da je sportaš majstor ekstra klase, pravi profesionalac i nesumnjiv talent.

Početak puta do pobjeda

Biografija prvaka započela je 1979. godine. Dječak je rođen u Lytkarinu kraj Moskve 19. svibnja. Obitelj također ima dijete, starijeg brata buduće slavne osobe Maxim.

Glava obitelji od malena je djeci potaknuo zanimanje za sport. I sam je igrao u gradskoj košarkaškoj momčadi. Od četvrte godine braća su se bavila trčanjem s roditeljem. Tada je započelo zdravo rivalstvo između Zhenye i Maxa. Želju da se dođe do kraja podržali su odrasli čak i u računalnim igrama, pokušavajući pronaći ne samo zanimljive mlade igrače, već i razviti njihov intelekt.

1988. godine u lokalnom sportskom kompleksu "Kristall" otvorena je prva biljardnica u gradu. Stalev stariji često je u njemu provodio vrijeme nakon treninga. Ne jednom je sa sobom poveo oba sina. Igrao se sa starijim, a mlađi je gledao njihove akcije.

Dvije godine kasnije, otac Stalevsovih otvorio je svoju biljarnicu u Lytkarinu. Počela je raditi u prostorijama bivše svlačionice dječjeg klizališta. Sve svoje slobodno vrijeme Ženja je provodio igrajući. Uz sudjelovanje njegovog oca stvorena je regionalna federacija za biljar.

Natjecanja za regionalno prvenstvo održana su prvo u Lytkarinu, a zatim u drugim gradovima. Omiljena u svemu bila je momčad obitelji Stalev. Osvojila je titulu najjače u Moskovskoj regiji. Glava je posjetio klubove glavnog grada, igrao se s poznatim igračima, gledao njihovu taktiku. Znalci koji su vidjeli predstavu dječaka prvo su primljeni u odjeljak Maxima, a zatim je na red došao Evgeny.

Uspjeh

Nakon otvaranja kluba Pyramid, Stalev stariji preselio se u njega kako bi radio kao marker. Djeca su dobila priliku besplatno trenirati za najboljim stolovima u zemlji. Nakon prvih impresivnih uspjeha, odlučeno je u potpunosti se prebaciti na biljarski sport.

1991. godine prvi put u Lenjingradu održana su natjecanja za europsko prvenstvo u bazenu. Igra nije bila poznata čak ni časnim domaćim igračima. Dvanaestogodišnja Ženja sudjelovala je na turniru i samopouzdano osvojila prvo mjesto.

Iduće godine, na otvorenom kupu u bazenu među zemljama ZND-a "9" u Sankt Peterburgu, Stalev mlađi pobijedio je najjačeg u SSSR-u Jurija Sosnina, a njegov brat samouvjereno pobijedio legendarnog Ashota Potikyana. Zhenya je pobijedio rezultatom 11: 8, postavši najmlađi profesionalac među bazenima na post-sovjetskom teritoriju.

Od sada su braća odabrala samo ruski biljar. Moj je otac riskirao da usmjeri pozornost na američki bazen. Djeca su brzo naučila zamršenost igre "u inozemstvu". Stručnjaci su bili skeptični prema preraspodjeli prioriteta. Prognoze su bile vrlo sumorne. Međutim, unatoč njima, Stalevi su otišli u Prag. Maxim je bio među prvih 16 igrača svijeta na EuroTournamentu, Evgenyjevi su rezultati bili puno skromniji.

1995. i 1996. već je zauzeo najvišu stepenicu postolja nakon prvenstva u Poljskoj, sudjelovao na europskim prvenstvima i turnirima. Tinejdžer je pokazao izvrsne rezultate na domaćim natjecanjima i svjetskom prvenstvu u ruskom bilijaru. U dobi od 17 godina, Evgeny je automatski prepoznat kao apsolutni prvak: osvojio je sva prvenstva zemlje.

Novi vrhovi

Ruska Federacija podržala je inicijativu za vježbanje ruskog biljara, u kojoj je stariji brat postao prvak zemlje. S druge strane, najmlađi je u mjesec dana 1996. godine osvojio pet turnira u Poljskoj. U finalu "Amerikanca" održanom u Moskvi, Ženja je u finalu izgubio od starijeg brata. Međutim, prema verziji Međunarodnog udruženja bilijara Luzniy u Piramidi i Karolini, Stalev mlađi postao je prvi na svijetu u "ruskoj piramidi".

U Krasnodaru je Jevgenij pobijedio u borbi za apsolutno svjetsko prvenstvo u ruskom bilijaru u triatlonu. Osvojio je i državno prvenstvo u natjecanju ruskih piramida. Na prvenstvu MALBPK, Stalev je bio drugi, osvojio je naslov Apsolutnog prvaka Rusije u glavnom gradu. 1997. godine mladi sportaš potvrdio je naslov prvaka Poljske.

Nije bilo konkurencije za braću zbog nedostatka natjecanja u bazenu u Rusiji. Međutim, "Amerikanac" Zhenya izgubio je od Viktora Kirilenka iz Ufe u finalu državnog prvenstva. Gubitak se pretvorio u dobar poticaj za težnju ka novim visinama.

Stalev je postao prvi koji je sudjelovao na Svjetskom prvenstvu u moskovskoj piramidi, otvorenom prvenstvu u disciplinama. Osvojio je tri svjetska prvenstva u svim vrstama ruskog biljara 1998. godine, postavši Apsolutni svjetski prvak 1998.

Sportaš je pobjeđivao i na neslužbenim natjecanjima. U svjetskom prvenstvu održanom među klupskim momčadima kao dio obiteljske momčadi, Evgeny je ponovno zakoračio na najvišu stepenicu postolja.

Sport i obitelj

Nakon osvojenih kvalifikacija za Svjetski kup u Chicagu. Započela je jednomesečna turneja po Sjedinjenim Državama. Tijekom putovanja Stalev je igrao na deset turnira sa svjetskim zvijezdama. Njegovi su partneri bili Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch. U Americi je Stalev mlađi mjesec dana stažirao, poboljšavajući svoje vještine u igranju američkog bilijara.

Evgenijeva pobjeda na Eurotouru u bazenu održanom u Španjolskoj postala je prava senzacija. U roku od jednog dana, biljar je pobijedio četiri višestruka europska prvaka. 1999. Staljevi su branili svoju zemlju na svjetskom prvenstvu u engleskom Cardiffu. Evgeniy je jedan od 16 najboljih igrača na planeti.

Za razliku od igre, sportaš još nije uspio uspostaviti svoj osobni život. Krajem listopada 2000. u obitelji Stalev pojavilo se dijete, Alevtinova kći. Međutim, 2003. suprug i supruga su se razišli. Veza je ostala prijateljska, otac aktivno sudjeluje u odgoju svoje kćeri. Alya je odabrala odvjetničku karijeru.

Sportaš ne govori ništa o promjenama u privatnom životu. Samo je poznato da sanja o velikoj obitelji i barem dva sina.